Jakie są rodzaje myjni przemysłowych?
Myjnie przemysłowe pozwalają na bardziej wydajną realizację procesu czyszczenia, a tym samym na poprawę przebiegu produkcji w danym zakładzie pracy. Dzięki zastosowaniu myjni przemysłowych możliwe jest oczyszczenie większej liczby obiektów w krótszym czasie. Kluczowy jest pod tym względem dobór myjni pod kątem potrzeb danego miejsca oraz realizowanych w nim procesów wytwórczych. W naszym krótkim wprowadzeniu rozwijamy ten temat wskazując na najczęściej wybierane typy myjni przemysłowych.
Myjnie przemysłowe tunelowe
Ten typ myjni przemysłowych wykorzystywany jest jako element ciągów technologicznych i najczęściej są łączone z innymi urządzeniami w danym zakładzie pracy. Są bardzo uniwersalne – można za ich pomocą oczyścić przedmioty o różnym kształcie, rozmiarze i geometrii. Mogą być stosowane w realizacji mycia międzyprocesowego, a także w przygotowywaniu detali pod kątem konkretnej klasy czystości. Producenci oferują także możliwość dostosowania myjni tunelowych do indywidualnych potrzeb klientów i rodzaju procesów, jakie zachodzą w ich zakładzie pracy.
Myjnie przemysłowe karuzelowe
W tych myjniach stosuje się automatyczny system transportowania, pozwalający na wyeksponowanie oczyszczanych obiektów z każdej strony. Dzięki temu środki myjące docierają do najtrudniej dostępnych miejsc i detali. Myjnie karuzelowe mogą wykorzystywać mechanizmy natryskowe oraz zanurzeniowe, jednak nie zawsze są to urządzenia o uniwersalnym zastosowaniu. Najczęściej wykonuje się je pod kątem potrzeb konkretnego typu obiektów, jakie będą w nich umieszczane. Ponadto mogą zostać wyposażone w dodatkowe dysze osuszające, oddzielne komory i inne dodatkowe elementy, pozwalające na najdokładniejszą realizację procesu czyszczenia.
Przemysłowe myjnie ręczne
Myjnie typu ręcznego to najprostsze rozwiązania, które w wielu zakładach pracy okazują się bardzo przydatne. Są doskonałym wsparciem pozwalającym na utrzymanie działań produkcyjnych na wysokim poziomie wydajności. Stosowane są najczęściej do przeprowadzania oczyszczania międzyprocesowego, a elementy obsługiwane ręcznie mogą obejmować m.in. załadunek i rozładunek. Myjnie ręczne są dostępne w wielu wariantach – mogą posiadać różnych rozmiarów kosze, różnić się konstrukcją, jak również przebiegiem procesu czyszczenia.
Myjnie przemysłowe ultradźwiękowe
Ten typ myjni wykorzystuje nowoczesną technologię ultradźwiękową i zjawisko kawitacji. Polega ono na wprowadzaniu cieczy w intensywny ruch i wytwarzani dużej ilości pęcherzyków powietrza. W czasie procesu mycia dochodzi do ich implozji, dzięki czemu rozerwaniu ulegają wszelkie zanieczyszczenia pokrywające dany obiekt – także skupiska brudu ukryte w obrębie detali, rowków i wgłębień. Jest to typ myjni wykorzystywany w specjalistycznych zakładach pracy, w których liczy się nie tyko sprawne oczyszczenie obiektów, ale również zachowanie ich w jak najlepszym stanie.